Neden Teflon Conta?

Teflon Conta, polimer malzemeler arasında en üstün özelliklere sahip olanıdır.

 

  • Teflon diğer adıyla PTFE; hafif, esnek, yüksek boyutsal kararlılık gösteren (kolay deforme olmayan), inert (kimyasal maddelerle tepkimeye girmeyen) ve bu özellikleri kullanıcıya geniş bir sıcaklık aralığında sunan bir malzemedir.

 

  • Teflon(PTFE) conta, montaj ve söküm işlemlerinde en az zorluk çıkaran malzemelerden biridir. Teflon, sürtünme katsayısı en düşük malzemedir. Dolayısıyla teflon contada yapışma gibi bir sorunla karşılaşmanız mümkün değildir.

 

  • Gerek molekül içi gerek moleküller arası bağları diğer polimer malzemelere göre çok daha kuvvetli olan teflon, hem yüksek boyutsal kararlılık hem de kimyasal kararlılık gösterir. Bu nedenle, teflon(PTFE) conta, piyasada diğer polimer malzemelerden üretilen contalar arasında en üstün mekanik özelliklere ve kimyasal dirence sahip olanlardır.

 

  • Teflon conta, kimyasal olarak en kararlı contadır. Kullanıldığı hatlarda taşınan herhangi bir akışkan ile reaksiyona girmez. Dolayısıyla, kullanıldığı parçanın ve o parçanın bulunduğu sistemin performansına en ufak olumsuz etki gösterecek yan ürün açığa çıkarmaz.

 

  • Kuvvetli olduğu kadar esnek bir bağ yapısına sahip olan teflon sayesinde, teflon conta hem geniş bir sıcaklık aralığında (-250°C ile +260°C arası) çalışabilmekte, hem de sıcaklık değişiklikleri karşısında optimum genleşme ve büzülme göstererek sızıntı olasılığını en aza indirmektedir.